Jak založit oddíl

Zpěv a hraní na kytaru.

Z činnosti oddílu Rejsci z Prostějova při ZO Oriolus. Foto: Archiv ZO Oriolus.

Český svaz ochránců přírody (ČSOP) oddílovou činnost a práci s dětmi a mládeží podporuje již více než 20 let prostřednictvím centra vyhrazeného této činnosti.

Proč mít oddíl u ČSOP

Přečtěte si o výhodách, které členství v ČSOP oddílům přináší.

Jak na to

K ČSOP se můžete přidat s již existujícím oddílem, nebo jen s plánem na jeho založení. Všechny oddíly v ČSOP pracují při základních organizacích (ZO) ČSOP, které mají vlastní právní subjektivitu. Je jich přes 300 a jsou rozsety po celé republice. Oddíl při ČSOP lze tedy založit dvěma způsoby:

  1. Najít si nejbližší ZO ČSOP, stát se jejímy členy a oddíl mít při ní. K tomu vám pomůže aktuální přehled ZO ČSOP s kontakty, nebo zavolejte, my vám poradíme a pomůžeme vás kontaktovat s nejbližší vhodnou organizací.
  2. Založit si vlastní ZO ČSOP. K tomu vás musí být alespoň 5 dospělých. Pak stačí sejít se, z této schůze udělat zápis, podepsat ho a následně vyřídit formality nutné k přidělení IČ a registraci vaší nové organizace. Podrobný návod na stránkách ČSOP vás založením ZO provede. Nebo nám prostě zavolejte, napište, přijďte si osobně popovídat o vaší představě, rádi vám poradíme a pomůžeme.